Yaşar Holding Nisan - Mayıs - Haziran, 2018

e-bülten

AYDIN’IN SULTANHİSAR İLÇESİNDE BULUNAN NYSA ANTİK KENTİ ZİYARETİ

Nysa Antik Kenti kazılarını 1998 yılında desteklemeye başlayan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, 20 yıldır aralıksız sağlanan katkıyla Türkiye’nin tarihi zenginliklerinden biri olan Nysa’nın gün ışığına çıkartılmasına desteğini sürdürmeye devam ediyor.

Her yıl desteklediği kazı alanlarını ziyaret ederek kazı başkanlarından bilgi alan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş, Yaşar Holding ve Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı yöneticileri bu yıl da, M.Ö. 3. yüzyılda kurulan Nysa Antik Kenti’ni ziyaret ederek son 1 yılda gerçekleşen kazı çalışmaları ve ortaya çıkarılan eserler ve tarihi buluntular hakkında Nysa Kazı Başkanı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner’den bilgi aldı.

2018 yılına yönelik yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Hakan Öztaner, “Ülke olarak Nysa gibi bir antik kente sahip olduğumuz için şanslıyız. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, Nysa’ya 20 yıldır vermiş olduğu destek ile bu önemli kentin ortaya çıkarılmasına büyük katkı sağladı. Ünlü coğrafyacı Strabon’un Amasya’dan gelerek eğitim aldığı kent olan ve antik zamandan bu güne en iyi korunmuş kütüphanelerden birine sahip olan Nysa önemli bir eğitim ve kültür kenti olma özelliğiyle öne çıkıyor. 2018 yılı Nysa Antik Kenti kazı çalışmaları Roma Villası’nda ve hemen güneyindeki mozaikli yapıda, hamamda, Çarşı Bazilikası - Forum alanında ve cadde-sokak sistemine yönelik olarak kentin batı yakasındaki Cadde 1 ve Cadde 8B’de gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, kentteki yapılarda acil onarım ve koruma çalışmaları yürütülmüş olup mozaikli yapının mozaik taban döşemesinin ve küçük buluntuların konservasyonu ile mimari elemanların onarım, konservasyon ve anastylosis çalışmalarına devam edilmiştir.’’ diye konuştu.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, “Vakfımız Nysa kazılarına 1998 yılından bu yana 20 yıldır desteğini sürdürmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde tarihimizin gün ışığına çıkarılması çalışmalarına devletle birlikte kurumların destek vermesinin çok önemli olduğuna ve bu desteğin sürdürülebilir olması gerektiğine inanıyorum. Uzun yıllardır verdiğimiz destek ile el ve güç birliğiyle gelinen bu nokta hepimizi heyecanlandırıyor. Çalışmalara olan katkımız artarak devam edecek.” dedi.